Wielu i zasobnych lat, Ukraino! (typowe życzenia składane na Ukrainie)

Nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy. Życzymy naszym sąsiadom i przyjaciołom pokoju i dobrobytu, wielu i zasobnych lat, zdrowia i szybkiego rozwoju

Ilustracja do artykułu IMG_9449.JPG

„Nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy. Życzymy naszym sąsiadom i przyjaciołom pokoju i dobrobytu, wielu i zasobnych lat, zdrowia i szybkiego rozwoju” – takie życzenia złożyła wicestarosta Anna Dumińska-Kierska podczas uroczystości obchodów 26. Rocznicy  Odzyskania Niepodległości przez Ukrainę, które odbyły się 23 sierpnia w Rejonie Kowelskim.

Święto Niepodległości obchodzone jest na Ukrainie 24 sierpnia. W zaprzyjaźnionym z Powiatem Płońskim Rejonie Kovelskim uroczystości odbyły się dzień wcześniej łącznie z obchodami Dnia Flagi. W uroczystościach oprócz delegacji z naszego powiatu, czyli wicestarosty Anny Dumińskiej –Kierskiej i naczelnika wydziału Ogólno-Administracyjnego i Promocji Anny Goliasz, wzięły udział także delegacje z miasta Chełma, powiatu Zgierskiego, gminy Zamość, miasta Ryki oraz z Białorusi.

Od początku wojny Święto Niepodległości na Ukrainie obchodzone jest w bardzo podniosłej, patriotycznej atmosferze. Niestety, wojna wywarła znaczące piętno na mieszkańcach przygranicznego Kovla. Choć tu nie są prowadzone działania wojenne, to rejon czuje się mocno związany z tym co dzieje się na wschodzie Ukrainy. Przygotowany specjalnie na tę okazje program artystyczny pokazał jak mocno Ukraina przeżywa ten trudny okres, jak się jednoczy w obliczu zagrożenia wolności, jak silne ma poczucie nierozerwalnej wspólnoty. Teraz bardziej niż kiedykolwiek zwraca się ku swojej tradycji, historii, tożsamości narodowej i lokalnej. Ukazało to także przygotowanych kilkanaście stoisk z każdej miejscowości rejonu, na których prezentowano typowe dla nich kulinaria i sztukę ludową. Nie można też nie wspomnieć o ukraińskiej gościnności, która jest nierozerwalnym elementem ukraińskiej kultury.

„Uważam, że wizyta, choć krótka, była bardzo owocna. Udział w uroczystościach naszej i innych delegacji potwierdził naszą gotowość współpracy i pomocy. Musimy wspierać naszych sąsiadów w trudnych chwilach, dać im poczucie, że nie są i nie pozostaną sami” - podsumowała wizytę wicestarosta Anna Dumińska – Kierska.

Powrót na początek strony