W Płońsku również pamiętali

Bomby spadające rankiem 1 września 1939 r. na polskie wsie i miasta były zarówno sygnałem rozpoczętej przez Niemców wojny, jak i zapowiedzią trwającego ponad pięć lat koszmaru okupacji, naznaczonego codziennym terrorem, represjami oraz zbrodniami.

304814621_3248745735368209_2004731825341123577_n.jpg

Zgodnie z rozkazami Adolfa Hitlera agresorzy dążyli bowiem nie tylko do odniesienia zwycięstwa militarnego, ale także do wyniszczenia ludności cywilnej. Gdy 17 września na wschodnie rubieże Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona, rozbiór Polski został przesądzony.

1 września na Polskę, działając zgodnie z planem Hitlera, napadła od południa także armia słowacka. Wojsko Polskie, mimo ogromnej dysproporcji sił, od początku stawiało bohaterski opór, licząc na rychłą pomoc zbrojną aliantów zachodnich.

Symbolicznym początkiem II wojny światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”. Żołnierze polscy w heroicznym oporze wytrwali na Westerplatte do 7 września – atakowani z lądu, ostrzeliwani z morza i bombardowani przez lotnictwo.

W Płońsku również pamiętali o tych wydarzeniach. Uroczystości związane z 83. Rocznicą wybuchu II Wojny Światowej rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Maksymiliana Kolbe. Następnie uczestnicy obchodów zebrali się na placu przy kościele, by stamtąd wyruszyć w asyście pocztów sztandarowych na cmentarz parafialny, gdzie odmówiono modlitwę za poległych w czasie wojny i okupacji oraz wysłuchano okolicznościowych wystąpień. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów na grobach żołnierzy poległych w 1939 roku.

Powiat Płoński podczas obchodów reprezentowali: Elżbieta Wiśniewska Starosta Powiatu Płońskiego, Przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Żelasko, Wicestarosta Krzysztof Wrzesiński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Józef Bluszcz, Członek Zarządu Powiatu Płońskiego Robert Adamski, Sekretarz Powiatu Anna Czerniawska.

 

Powrót na początek strony