Delegacja Powiatu Płońskiego w składzie Elżbieta Wiśniewska Starosta Płoński Krzysztof Wrzesiński Wicestarosta Płoński, Basia Wdowiak Członek Zarządu Powiatu Płońskiego i Marianna Chybała Radna Rady Powiatu Płońskiego złożyli wraz z innymi delegacjami kwiaty na cmentarzu.

pomiechówek.jpg

Uroczystości w Forcie III w Pomiechówku związane z obchodami 78. rocznicy likwidacji więzienia śledczego Gestapo na Forcie III i największej masowej egzekucji na Forcie.

W dniu 30 lipca 1944 r. życie na Forcie w Pomiechówku straciło około 300 więźniów. Wśród zamordowanych przez Niemców była bardzo duża grupa żołnierzy Armii Krajowej. Przez cztery lata funkcjonowania więzienia straciło w nim życie nawet kilkanaście tysięcy mieszkańców głównie Północnego Mazowsza. Cześć ich pamięci!

,,Jeno wyjmij mi z tych oczu

Szkło bolesne – obraz dni

Które czaszki białe toczy

Przez płonące łąki krwi

Jeno odmień czas kaleki

Zakryj groby płaszczem rzeki

Zetrzyj z włosów pył bitewny

Tych lat gniewnych

Czarny pył."

(K.K. Baczyński)

Tegoroczne obchody to 78.rocznica likwidacji więzienia śledczego Gestapo na Forcie III i największej masowej egzekucji na Forcie.

Organizatorami uroczystości byli: Fundacja Fort III Pomiechówek we współpracy z 9. Brygadą Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych,

Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz rządowych szczebla krajowego i samorządowego, Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele służb mundurowych, świadkowie historii, harcerze, członkowie grup historycznych i organizacji pozarządowych oraz media lokalne i ogólnopolskie.

Na uroczystościach z powiatu płońskiego byli również m.in. Artur Czapliński Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Stefan Pawłowski Dyrektor Biura Poselskiego Macieja Wąsika, Członek Rady Społecznej przy SPZZOZ w Płońsku, Wójt Gminy Joniec Marek Czerniakowski, Zbigniew Sajewski Proboszcz Parafii Maksymiliana Maria Kolbe w Płońsku.

Złożono wiązanki i kwiaty przy pomniku żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, przed bramą Fortu III i odsłonięto mural patriotyczny na ścianie budynku administracyjnego na Forcie.

O godz.12:00 nastąpiło złożenie wiązanek i kwiatów przy pomniku żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, przed bramą Fortu III oraz odsłonięcie muralu patriotycznego na ścianie budynku administracyjnego na Forcie.

Po uroczystej Mszy Świętej polowej uczestnicy przeszli w miejsce tymczasowego pochówku, gdzie odegrano hymn państwowy i odczytano apel pamięci.

Odbyły się również okolicznościowe przemówienia, salwa honorowa.

Miło nam poinformować, że Pan Artur Czapliński Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Pan Marcin Czapliński zostali wyróżnieni Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju". Gratulujemy

Chętni mogli wziąć udział w spacerze historycznym po Forcie III z przewodnikiem oraz obejrzeć wyświetlany w celi więziennej Fortu, film dokumentalny IPN pt. „Fort”.

Pamiętajmy o przeszłości. Oddawajmy honor poległym za ojczyznę. Chwała bohaterom!