Przedstawiciele Powiatu Płońskiego po raz piętnasty upamiętnili likwidację płońskiego getta

Ulicami miasta 7 listopada br. przeszedł Marsz Milczenia.

Na zdjęciu Starosta Płoński Elżbieta Wiśniewska oraz Przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego Dariusz Żelasko w trakcie złożenia kwiatów na kirkucie przy ulicy Warszawskiej.

Przed wybuchem II wojny światowej w Płońsku mieszkało około 6 tys. Żydów. Mieszkali przy głównych płońskich ulicach. Mieli tu m.in. synagogę, kirkut oraz swoją szkołę dla dziewcząt i przedszkole. Tak więc nie da się mówić o historii Płońska bez uwzględnienia w niej płońskich Żydów. W 1940 roku okupanci niemieccy utworzyli w Płońsku getto. Przebywało w nim od 6000 do 8000 osób z powiatu płońskiego i okolic. Likwidacja getta nastąpiła w końcówce 1942 roku.

Płońsk pamięta o tych tragicznych wydarzeniach, dlatego też, ulicami miasta przeszedł Marsz Milczenia. W uroczystości wzięła udział m.in. Wiceambasador Izraela w Polsce Pani Shani Tayar. Powiat Płoński reprezentowali Starosta Płoński Elżbieta Wiśniewska oraz Przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego Dariusz Żelasko, którzy złożyli kwiaty na kirkucie przy ulicy Warszawskiej. Uczniowie z I LO im. Henryka Sienkiewicza w Płoński - "Płocka", zaprezentowali uczestnikom poezję i wspomnienia związane z Żydami. Wydarzenie będące jednym z punktów Festiwalu Kultury Żydowskiej zostało zorganizowane przez Miasto Płońsk oraz Miejskie Centrum Kultury w Płońsku.

Powrót na początek strony