Uczniowie z ZS nr 1 w Płońsku zakończyli praktyki zawodowe w Grecji

W dniach od 5-18 listopada 2019r. 60 uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku wzięło udział w praktykach zawodowych w Grecji, realizując założenia projektu „Zagraniczne praktyki życiową szansą dla ucznia technikum” współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej Programu Erasmus+, pod opieką partnera greckiego Golden Sun Mobility Center. Miejscem docelowym była piękna i słoneczna Leptokaria.

Ilustracja do artykułu Uczniowie z ZS nr 1 na praktykach zawodowych w Grecji.jpg

Uczniowie odbywali swoje staże w różnych miejscach w zależności od zawodu. Zajęcia praktyczne zostały poprzedzone szkoleniem stanowiskowym BHP, p.poż, sanitarno – epidemiologicznymi obowiązującymi w danym zakładzie pracy, które były uzupełnieniem szkolenia podstawowego przeprowadzonego przed wyjazdem. Przekazano uczestnikom również informacje dotyczące organizacji zakładu pracy oraz zapoznano z przepisami związanymi z dyscypliną pracy.

Technicy grafiki i poligrafii cyfrowej (15 osób) brali udział w zajęciach specjalistycznych z profesjonalistami, którzy na co dzień zawodowo zajmują się marketingiem, projektowaniem logotypów oraz materiałów reklamowych dla firm produkcyjnych np. produkty spożywcze, opakowania do użytku jednorazowego, naklejki na opakowania itp. Podpatrywali pracę specjalistów i samodzielnie projektowali logotypy, przygotowywali zestaw materiałów reklamowych, które miałyby wspomóc reklamę własnej firmy, wykorzystując przy tym różnorodne programy graficzne. Poznali także maszyny poligraficzne, które pokazują efekt pracy grafików. Ciekawym doświadczeniem było obserwowanie pracy maszyn laserowych, wycinających hasła reklamowe z wymaganych materiałów.

Technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (21 osób) mieli bardzo trudne zadanie. Pracując w zakładach usługowych zajmujących się serwisem maszyn i urządzeń rolniczych, poznawali szczegółowo budowę silnika, układów napędowych kierowniczych, hamulcowych, zawieszenia, jezdnych, pneumatycznych, instalacji elektrycznych itp., Udostępniono im odpowiednie narzędzia, które samodzielnie dobierali, w zależności od wykonywanego zadania. Zapewniono młodzieży rotację na różnych stanowiskach pracy, które są ujęte w programie, umożliwiając prawidłowy przebieg praktyk. Chłopcy sprawnie pracowali w zespołach, wspierając się nawzajem w celu prawidłowego wykonania powierzonego zadania. Dodatkowo uczniowie odwiedzili także inne miejsca serwisowania i sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych np. Pyrgetos, Zikos, Syneprerion i Terra.


Technicy żywienia i usług gastronomicznych, reprezentowali najliczniejszą grupę praktykantów. Swoje praktyki odbywali na miejscu w Poseidon Palace Hotel w Leptokarii. Na początku zapoznali się z warunkami przechowywania żywności oraz zasadami organizacji różnych stanowisk pracy kucharza, technika żywienia i usług gastronomicznych, kelnera, obsługując klientów w restauracji oraz dbając o ład i porządek. Uczniowie brali udział przy przygotowywaniu posiłków, krojąc warzywa i owoce z wykorzystaniem różnych technik. Zapoznani zostali z zasadami racjonalnego żywienia oraz planowaniem produkcji w zakładzie gastronomicznym.
Ciekawym doświadczeniem była wizyta młodzieży w tłoczni oliwy z oliwek, winnicy oraz bardzo nowoczesnym browarze Lola i chłodni specjalizującej się w przechowywaniu owoców kiwi. Dzięki temu uczniowie, zapoznali się z działalnością usługową zakładów gastronomicznych, ich funkcjonowaniem i organizacją pracy.


Na koniec uczniowie otrzymali Certificates of Vocational Training, co było uwieńczeniem zagranicznej praktyki .
Poza pracą uczniowie korzystali z pięknej pogody, z kąpieli w ciepłym Morzu Egejskim oraz biorąc udział w zajęciach integracyjnych i kulturowych organizowanych przez opiekunów i partnera greckiego np. Dzień Grecki, nauka tańców greckich itp. Niezapomniane widoki i przepiękna przyroda cieszyła oczy podczas wycieczek na magiczne, fenomenalne Meteory połączane ze zwiedzaniem jednego z największych klasztorów, uznawanych za jeden z cudów świata. Mnóstwo niesamowitych wrażeń dostarczył rejs statkiem po zatoce Pagasyjskiej, wizyta w Edessie z mnóstwem zapierających dech wodospadów i uzdrowisko Pozor z wodami termalnymi, z których skorzystaliśmy oraz cudowny stary Pantalejmon, turystyczne miasteczko z oryginalną zabudową i Platamon Casle – wspaniałe ruiny zamku krzyżackiego, pozostałość po świetności Bizancjum.


Przez cały czas ,,czuwał nad nami Zeus ze swojego tronu na Olimpie”. Wszyscy wrócili bezpiecznie do Polski pełni nowych doświadczeń zawodowych i wrażeń.

Agnieszka Urban
Koordynator projektu Erasmus+

Powrót na początek strony