"Strefa Radości" już otwarta

Plac zabaw przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym już oficjalnie otwarty! Strefa Radości została zrealizowana dzięki darowiźnie w wysokości 161 000,00 zł netto przyznanej Powiatowi Płońskiemu przez Darczyńcę - Fundację Orlen w ramach realizacji projektu pn. „Strefa Radości przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Płońsku” oraz środkom Powiatu Płońskiego w kwocie ok. 30 tysięcy złotych.

Na pierwszym planie stoi w rzędzie 7 dorosłych osób. Za nimi widać plac zabaw, na którym bawią się dzieci, w tle bloki mieszkalne.
20 października dyrektor placówki Jacek Kostrzewa przywitał zaproszonych gości. Następnie głos zabrała Pani Starosta Elżbieta Wiśniewska opowiadając o projekcie i zakresie prac oraz o znaczeniu tego przedsięwzięcia w pracy poprzez zabawę z dziećmi ze szczególnymi potrzebami. Dyrektor SOSW Jacek Kostrzewa wręczył upominki dla przedstawicieli Zarządu Powiatu oraz Prezydium Rady Powiatu Płońskiego a Pani Starosta wraz Wicestarostą Krzysztofem Wrzesińskim, w imieniu Zarządu Powiatu, wręczyła w podziękowaniu za zaangażowanie na rzecz tej inwestycji Panu Arturowi Czaplińskiemu. Tabliczka dla Fundacji Orlen ze względu na brak obecności przedstawiciela zostanie wręczona w innym terminie. Pani Starosta podziękowała również Dyrekcji Ośrodka wręczając powiatowe miody oraz gadżety dla wychowanków placówki.
Powiat Płoński reprezentowali:
- Starosta Płoński Elżbieta Wiśniewska ,
- Przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego Dariusz Żelasko,
- Wicestarosta Krzysztof Wrzesiński.
- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Płońskiego Jerzy Bluszcz
- Robert Adamski – Członek Zarządu Powiatu Płońskiego
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Płońsku zyskał nowe, radosne miejsce dla swoich podopiecznych. W ramach projektu zrealizowany został plac zabaw pod nazwą Strefa Zabawy oraz ścieżka sensoryczna czyli Strefa Doświadczania – wspólnie stworzyły one zintegrowaną całość pod nazwą Strefa Radości.
Zakupione zostało wyposażenie tych przestrzeni, m.in.:
- domek ze zjeżdżalniami
- huśtawka kwartet,
- gniazdo,
- siedzisko proste,
- huśtawka
- ważka integracyjna,
- karuzela,
- bujak 3D,
- piaskownica,
- bliźniacze lustra,
- ksylofon,
- panel muzyczny,
- armata powietrzna,
- peryskop,
- eko-memory oraz ściana do pisania.
Ze Strefy Radości skorzysta ponad setka podopiecznych SOSW w Płońsku, w tym: dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, dzieci przedszkolne, uczniowie klas I-VII oraz uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.
W nowym miejscu można realizować zajęcia ogólnorozwojowe organizowane przez placówkę, np.: zajęcia rewalidacyjne typu terapia integracji sensorycznej, zajęcia usprawniające motorykę małą i dużą, czy też zajęcia korekcyjno – kompensacyjne.
Na placu odbywać się mogą również zajęcia edukacyjne - rozwijające kreatywność, kompetencje emocjonalno-społeczne, wspierające rozwój fizyczny, ale także tradycyjne lekcje przyrody, biologii i fizyki, urozmaicone poprzez edukację na świeżym powietrzu.
,,Bardzo się cieszę. Plac zabaw jest kontynuacją działań na terenie Ośrodka. Zarząd Powiatu, na etapie poprzedzającym realizację projektu „Strefa Radości”, przeznaczył środki na przygotowanie terenu pod planowaną inwestycję. Wykonano ogrodzenie oraz boisko, a także zagospodarowano teren zielony. Infrastruktura sportowa naszych szkół i ośrodków szkolno- wychowawczych to jeden z priorytetów naszej kadencji - informuje Starosta Płoński Elżbieta Wiśniewska.
,,Spełniło się nasze kolejne marzenie, o powstaniu na terenie Ośrodka nowoczesnego placu zabaw i ścieżki sensorycznej dla dzieci i młodzieży uczęszczających do naszego Ośrodka.
Powstała u nas STREFA RADOŚCI podzielona na STREFĘ ZABAWY – plac zabaw i STREFĘ DOŚWIADCZANIA – ścieżkę sensoryczną . Dzięki tej inwestycji powstało miejsce, wyposażone kolorowe urządzenia do zabaw ruchowych, przyjazne sprzęty zabawowe oraz naukowe tak, aby wszyscy nasi podopieczni: młodsi i starsi mogli dla siebie odnaleźć radość. Mamy nadzieję, że STREFA RADOŚCI zachęci wszystkich do aktywności fizycznej i społecznej oraz dostarczy odpowiednich bodźców sensorycznych oraz pobudzi wyobraźnię kreatywność. Mając na uwadze fakt, że nasi podopieczni to uczniowie z deficytami rozwojowymi i niepełnosprawnością intelektualną i najefektywniej przyswajają wiedzę poprzez polisensoryczne poznawanie świata oraz praktyczne działanie, w integracji z placem zabaw, powstała też ścieżka sensoryczna. Odpowiednio dobrane urządzenia , będą mądrze stymulować zmysły wzroku, słuchu, dotyku, koordynację wzrokowo-ruchową i oczywiście sferę poznawczą: umiejętność obserwowania, naśladownictwa, porównywania, kojarzenia czy wnioskowania. - informuje Jacek Kostrzewa - Dyrektor SSOW w Płońsku