Posiedzenie grupy roboczej powiatowego zespołu zarzadzania kryzysowego związanego z wystąpieniem ogniska ASF na terenie gminy Czerwińsk nad Wisłą.

Ilustracja do artykułu asf spotkanie.jpg

Dnia 7 sierpnia 2019 roku o godz. 8.15 w Starostwie Powiatowym w Płońsku odbyło się posiedzenie grupy roboczej powiatowego zespołu zarzadzania kryzysowego związanego z wystąpieniem ogniska ASF  na terenie gminy Czerwińsk nad Wisłą.

Od 22 lipca cały powiat płoński jest w strefie czerwonej jeśli chodzi o stopień zagrożenia wirusem ASF. Do tej pory znajdowano tylko martwe zakażone dziki . Niestety – wirus afrykańskiego pomoru świń – ASF – dotarł także do powiatu płońskiego, wykryto go u świń w jednym z gospodarstw w miejscowości Gawarzec Dolny.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wielu instytucji:

z ramienia Starostwa Powiatowego w Płońsku

- wicestarosta Krzysztof Wrzesiński,

- Pani Katarzyna Ornarowicz odpowiedzialna za kontakty z mediami,

- Pan Tadeusz Ignał - Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich

- Pan Rafał Szelągiewicz - Kierownik Powiatowego Centrum Zarzadzania Kryzysowego w Płońsku,

- Pan Leszek Chybała -  Powiatowy lekarz Weterynarii w Płońsku,

- Pan Maciej  Wierzchoń z Zespołu ds. zwalczania ASF w województwie mazowieckim

- ze strony Urzędu Gminy Czerwińsk nad Wisłą Pani Monika Zabłocka i Paweł Bednarek,

- st. bryg. Dariusz Brzeziński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku,

- podins. Grzegorz Osiński ekspert Wydziału Prewencji w Komendzie Powiatowej Policji w Płońsku.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płońsku Pan Leszek Chybała otrzymał pisemną informację dotyczącą dodatnich wyników  badań, wykonanych w sobotę 3 sierpnia przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w na próbkach ze świni zabitej w miejscowości Gawarzec Dolny.  Wcześniej sztuki dodatnie wykryto również u dzików. Podczas spotkania ustalono plan działania i wdrożenie procedury reagowania kryzysowego - PRK 13 określającej zasady postępowania Starosty w zakresie przeciwdziałania zagrożeniu epizootycznemu u zwierząt. Planowane są dalsze stale spotkania zespołu celem monitorowania sytuacji jej skali wymiany informacji oraz działań interwencyjnych. Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi. Stwarza natomiast poważne zagrożenie dla trzody chlewnej.

W przypadku zauważenia niepokojących zachowań u trzody chlewnej (np. niepokoju, podwyższonej temperatury czy upadków na ziemię) prosimy o zgłaszanie tych sytuacji do Powiatowego Lekarza Weterynarii lub Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płońsku na całodobowy telefon alarmowy 602 254 720.

godziny pracy: pon - pt 7.30-15.30
tel. (23) 662 99 52, fax (23) 663 24 23