Solidarni z.png

Od roku Powiat Płoński aktywnie pomaga obywatelom Ukrainy. Zarząd Powiatu, Radni oraz Pracownicy Starostwa Powiatowego w Płońsku od samego początku nie szczędzili swojego wsparcia, zarówno materialnego, rzeczowego, jak również wsparcia w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Do akcji zbiórek włączali się pracownicy jednostek powiatowych oraz pracownicy i uczniowie szkół. Zebrane artykuły były przekazywane na bieżące potrzeby osób przebywających na terenie powiatu płońskiego, inne, np. opatrunki, koce, śpiwory przekazywane na wywóz na tereny objęte wojną. Starostwo Powiatowe zapewniało całodobowe wsparcie w koordynowaniu zakwaterowania oraz zapewniało pomoc językową.

Zapewniliśmy miejsca uchodźcom w budynkach należących do powiatu:

- Internat przy Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku,

- Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza przy ul. Wolności w Płońsku,

- Internat Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Płońsku,

- Przekazaliśmy ponad 30.000,00 zł w ramach pomocy rzeczowej dla obywateli Ukrainy w 2022 r.,

Zapewniamy 3 Centra Informacji i Wsparcia Uchodźców, w których można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, wsparcia psychologicznego, pomocy asystenta integracyjnego, wsparcia językowego oraz pomocy rzeczowej.

Centra zlokalizowane są w:

-Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku, ul. Henryka Sienkiewicza 8,

- Zespół Szkół w Raciążu, Ul. Jana Kilińskiego 64,

- Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, ul. Władysława Jagiełły 24.

We wszystkich szkołach powiatowych prowadzone są kursy języka polskiego w których uczestniczy ponad 60 obywateli Ukrainy,

243 obywateli Ukrainy zadeklarowało udział w projekcie „#Slava Ukraini – działania na rzecz integracji społecznej cudzoziemców legalnie przebywających w powiecie płońskim” w ramach Konkursu "Razem Możemy Więcej. Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023”.