Skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej

Od 1 stycznia 2019 r. nieodpłatna pomoc prawna przysługuje każdej osobie fizycznej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, co poświadcza oświadczeniem złożonym przed osobą udzielającą pomocy prawnej.

Ilustracja do artykułu prawnicy.jpg

W powiecie płońskim funkcjonują 4 punkty udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej:

• Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Płońsku, ul. Płocka 39, II piętro, pokój nr 312, tel. 23 662 40 39 (w budynku Starostwa Powiatowego w Płońsku), pomocy prawnej udziela adwokat:

Poniedziałek            godz. 800 - 1200

Wtorek                  godz. 1200 - 1600

Środa                    godz. 800 - 1200

Czwartek                godz. 1200 - 1600

Piątek                     godz. 800 - 1200;

• Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Raciążu, pl. Adama Mickiewicza 17, tel. 23 679 11 63 (w budynku Urzędu Miejskiego w Raciążu), pomocy prawnej udziela radca prawny:

Poniedziałek              godz. 1130 - 1530

Wtorek                     godz. 730 - 1130

Środa                       godz. 1130 - 1530

Czwartek                   godz. 730 - 1130

Piątek                        godz. 730 - 1130;

• Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Naruszewie, Naruszewo 19A, tel. 23 663 10 51 (w budynku Urzędu Gminy w Naruszewie), pomocy prawnej udziela radca prawny: poniedziałek – piątek w godz. 800-1200;

• Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Nowym Mieście, ul. Apteczna 8, tel. 23 661 49 20 w.1 (w budynku Urzędu Gminy w Nowym Mieście), pomocy prawnej udziela radca prawny: poniedziałek – piątek w godz. 1300-1700.

Ważna informacja: przed udaniem się o pomoc prawną, należy umówić się telefonicznie. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się poza kolejnością.

Zakres nieodpłatnej pomocy prawnej

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

• poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub
  • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
  • sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2,
    z wyłączeniem  pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna także przez zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania tych osób lub w miejscu wyposażonym w urządzenie ułatwiające porozumiewanie się z osobami doświadczającymi trudności w komunikowaniu się lub w miejscu, w którym zapewnia się możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego.

Osoby, o których mowa powyżej, które zgłoszą uzasadnioną potrzebę komunikacji za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej składają Staroście Płońskiemu, w formie papierowej lub elektronicznej, oświadczenie, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej wraz ze wskazaniem okoliczności to uzasadniających oraz dostępnych tym osobom środków porozumiewania się na odległość. Osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej, po otrzymaniu od starosty drogą elektroniczną oświadczenia i danych kontaktowych osoby uprawnionej, porozumiewa się z nią w umówionym terminie.