Powiat Płoński wspiera kulturę

Dziś podpisaliśmy umowę wsparcia XVI Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego "Chrześcijański Horacy z Mazowsza", który odbędzie się w dniach 10 -11 września 2021r.

Dofinansowano ze środków Powiatu Płońskiego.(1).png

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana.

Umowę podpisali ze strony Powiatu: Elżbieta Wiśniewska Starosta Płoński, Krzysztof Wrzesiński Wicestarosta przy kontrasygnacie Pani Skarbnik Anetty Klimkiewicz a ze strony Stowarzyszenia Pani Jolanta Marzęcka oraz Pan Paweł Dychto.

Kwota dofinansowania to 5 tysięcy złotych.

Program:

Piątek, 10 września 2021, Płońsk-Sarbiewo

godz. 11.00-12.30 – Prelekcja dr Teresy Kaczorowskiej „15 lat wskrzeszania z niepamięci M.K. Sarbiewskiego” oraz prezentacja pokonferencyjnej czesko-polskiej monografii zbiorowej „České a polské literární baroko” – „Czeski i polski barok literacki" (Opava, 2021) przez dr. hab. Libora Martinka (Czechy)
(Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku)

godz.13.00 – Walne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana
(sala konferencyjna MODR Poświętne)

godz. 16.00 – Odwiedziny Sarbiewa, modlitwa w intencji ks. M. K. Sarbiewskiego w kościele pw. św. Antoniego.

godz. 18.00 – Inauguracja XVI Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” (MCK Płońsk).

W programie:

- Rozstrzygnięcie XVI Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „O Laur
Sarbiewskiego” (w j. polskim i j. łacińskim).

Prezentacja nagrodzonych wierszy przez aktora Macieja Gąsiorka
- Wręczenie Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla dr. hab. Libora Martinka
- Koncert Elżbiety Adamiak z zespołem „Trwaj chwilo, trwaj” (wstęp z bezpłatnymi zaproszeniami, które będzie można odbierać w kasie MCK-szczegóły na naszych stronach)

godz. 21.30 – Noc Poetów, recital Trio Piotra Woźniaka (MCK Płońsk)

Sobota, 11 września 2021, Płońsk-Warszawa

godz. 10.00–14.00 – Sesja naukowa poświęcona M. K. Sarbiewskiemu (Akademia Katolicka - Collegium Bobolanum w Warszawie )

W programie również:
- Rozstrzygnięcie II Ogólnopolskiego Konkursu na prace naukowe „Twórczość ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego SJ (1595-1640)”

godz. 16.00-18.00 - Cmentarz na Powązkach: odwiedziny zbiorowej mogiły, gdzie spoczywa M.K. Sarbiewski oraz grobu tłumacza jego utworów, o. jezuity Tadeusza Karyłowskiego

Imprezy towarzyszące Festiwalowi:
- Akcja „Pięć minut z Sarbiewskim”: czytanie poezji ks. M. K. Sarbiewskiego przez aktora Andrzeja Ferenca w Katolickim Radiu Diecezji Płockiej
- Stoiska z wydawnictwami poetycko-naukowymi
- Publikacja nagrodzonych wierszy i prelekcji w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” nr 23//2021

Organizatorzy i partnerzy:
- Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie
- Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
- Akademia Katolicka Collegium Bobolanum w Warszawie
- Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku
- MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku
- Uniwersytet Śląski w Opawie (Czechy)
- Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
- Parafia pw. św. Antoniego w Sarbiewie
- Związek Literatów na Mazowszu
- Szkoła Podstawowa im. ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w Sarbiewie
- Urząd Miasta Płońsk
- Starostwo Powiatowe w Płońsku
- Urząd Gminy w Baboszewie
- Latinitati Vivae Provechendae Associatio e. V.

Patronat medialny: Katolickie Radio Diecezji Płockiej, „Płońszczak Press”, „Czas Ciechanowa”, „Gość Niedzielny” (edycja płocka)

Wydarzenie pod patronatem Marszałka Sejmu RP, Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Dyrektorem Festiwalu jest Pani Teresa Kaczorowska.