Posiedzenie Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Płońsku

19 października o godz. 11.00 w Starostwie Powiatowym w Płońsku odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (PRBRD) w Płońsku, będącej organem doradczym Starosty Płońskiego w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania ruchem na drogach powiatowych i gminnych.

na tle ściany, na której wiszą Godło Polski i herb Powiatu Płońskiego stoi liczna grupa dorosłych i dzieci w pierwszym rzędzie. Dzieci - uczniowie ubrani są w kamizelki odblaskowe i trzymają w rękach kaski rowerowe.

Posiedzenie Rady otworzyli Elżbieta Wiśniewska Starosta płoński oraz Wicestarosta Krzysztof Wrzesiński - Przewodniczący Powiatowej Rady BRD.

Na spotkaniu dokonano oceny stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu płońskiego.

Swoje prezentacje przedstawili:

- kom. Adam Maliński - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KP Policji w Płońsku - Ocena stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu płońskiego na podstawie danych statystycznych za okres trzech kwartałów 2021 roku w porównaniu do trzech kwartałów 2020 roku

- Komendant Powiatowy Policji insp. Jarosław Brzozowski zaprezentował Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa na podstawie zgłoszeń mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2021 roku.

- Marcin Piechocki- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Płońsku omówił prezentację: ,,Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez zastosowanie urządzeń BRD na drogach powiatowych."

Po wystąpieniach i prezentacjach odbyła się dyskusja dot. aktualnej sytuacji i stanu bezpieczeństwa dróg oraz wspólne rozmowy których celem jest szukanie rozwiązań w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Rozumiejąc, że edukację w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego należy rozpoczynać od wczesnych lat dzieciństwa, Starostwo zaprosiło na posiedzenie Rady Powiatowej dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Płońsku. Po zrobieniu wspólnego pamiątkowego zdjęcia dzieci otrzymały odblaski na rowery i gadżety Powiatu Płońskiego oraz kaski i kamizelki odblaskowe od Marszałka Województwa Mazowieckiego do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Do zadań Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego należy w szczególności:

• analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie powiatu płońskiego;
  • inicjowanie i koordynowanie współpracy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego pomiędzy zarządcami dróg, organami administracji samorządowej

i organizacjami pozarządowymi;

• współdziałanie z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego;
  • inicjowanie oraz opiniowanie aktów prawa miejscowego w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • zabieganie o pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych na działania służące poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • upowszechnianie i promowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony życia i zdrowia oraz kultury ruchu drogowego;
  • analizowanie i ocena podejmowanych działań.

Skład Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Płońsku:

1. Prezydium Rady:
  • Przewodniczący – Krzysztof Wrzesiński -Wicestarosta Płoński,
  • I Zastępca Przewodniczącego – Jarosław Brzozowski -Komendant Powiatowy Policji w Płońsku,
  • II Zastępca Przewodniczącego – Marcin Piechocki - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Płońsku,
  • Sekretarz – Magdalena Kubińska pracownik Powiatowego Zarządu Dróg w Płońsku wyznaczony przez Dyrektora tej jednostki.
  1. Członkowie Rady:
  • Dariusz Brzeziński - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku lub jego przedstawiciel,
  • Jadwiga Czerniakowska - Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska

i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu Płońskiego,

• Dorota Zielińska - Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Płońsku,
  • Rafał Szelągiewicz Kierownik Referatu Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Płońsku,
  • Adam Maliński - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Płońsku.
  1. Do udziału w pracach Powiatowej Rady BRD, z prawem głosu, zaproszeni zostają burmistrzowie i wójtowie wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu płońskiego lub ich przedstawiciele.

W spotkaniu 19 października poza członkami Rady i Prezydium Rady uczestniczyli:

- Janusz Majewski z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku

- Jerzy Ryziński Burmistrz Miasta i Gminy Sochocin

- Marek Czerniakowski Wójt Gminy Joniec

- Zbigniew Sadowski Wójt Gminy Raciąż

- Monika Konczewska – Sekretarz Gminy Dzierzążnia

- Jarosław Wielechowski w zastępstwie Cezarego Chodkowskiego Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ciechanowie

- Bogdan Lewandowski Komendant Straży Miejskiej w Płońsku

- Reprezentanci Wójtów i Burmistrzów z Miasta Raciąż, Gminy Nowe Miasto oraz z Gminy Załuski.

- Robert Olewniczak Referat Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Płońsku

- Katarzyna Ornarowicz Referat Promocji i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Płońsku