Podpisane umowy na pierwszy Rodzinny Dom Dziecka w powiecie płońskim

W piątek 27 maja podczas V Pikniku Integracyjnego Rodzin Zastępczych "Jesteśmy razem" została podpisana umowa na rodzinny dom dziecka.

Dyrektor PCPR Agnieszka Piekarz i Starosta Elżbieta Wiśniewska z państwem Magdaleną i Mirosławem Wacko.

W 2022 r. na terenie powiatu płońskiego funkcjonuje 78 rodzin zastępczych (wraz z pełnoletnimi wychowankami) dla 123 dzieci. W 53 rodzinach zastępczych spokrewnionych z dzieckiem przebywa 75 dzieci, w 21 rodzinach niezawodowych 33 dzieci. Na przełomie marca/kwietnia dwoje dzieci z rodzin zastępczych‍ niezawodowych zostało umieszczone w rodzinach adopcyjnych. Od maja br. na terenie Powiatu Płońskiego funkcjonuje kolejna, czwarta rodzina zastępcza zawodowa. W 4 rodzinach zastępczych zawodowych umieszczonych jest 15 dzieci. Od 1 czerwca br. zostaną zwiększone kwoty świadczeń i dodatków przysługujących rodzinom zastępczym oraz osobom usamodzielnianym.
W dniu 30 maja przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, które zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polski w 2006 roku, ofiarując rodzicom zastępczym ten dzień za ich trud i poświęcenie oraz w dowód szacunku dla ich pracy.

„Rodzinny Dom Dziecka pierwszy w historii powiatu. Rodzina, która zawodowo zamiast domu dziecka będzie przyjmować do siebie dzieci, głównie te małe, bo te małe dzieci nie mogą być w placówkach typu klasyczny dom dziecka, i taka umowa została podpisana dzisiaj. Państwo będą mieszkać w budynku w Załuskach w naszych mieszkaniach, ale rozglądają się za domem w powiecie płońskim, prawdopodobnie w gminie Joniec.” – podkreśla Starosta Elżbieta Wiśniewska.
„Przez te 3 lata stało się tak dużo, że mamy się czym chwalić, bo zaczynaliśmy od zera. Nie było rodzin zastępczych zawodowych, mamy w tej chwili 4, w rodzinach zastępczych zawodowych mamy 15 dzieci czyli tyle tak naprawdę ile może się w tej chwili zgodnie z przepisami mieścić w takich placówkach, typu dom dziecka. W naszych Domach Dziecka na ul. Sienkiewicza mamy dwa mieszkania po 14 osób, zaczynaliśmy bez tych mieszkań z jednym domem dziecka na ul. Wolności i z domem dziecka w Załuskach. Od 3 lat nie ma tam już dzieci, dzieciaki są przeniesione do placówek typu rodzinnego na Sienkiewicza. Generalnie polityka dotycząca pieczy zastępczej – spotkał ją rewolucyjny skok przez ten okres. Nasi pracownicy także się szkolą i stają się rodzinami zastępczymi zawodowymi, czyli zawodowo zajmują się opieką nad dziećmi. Takie były założenia i te założenia konsekwentnie są realizowane. Myślę, że będę wnioskowała też do radnych, bo to co zdarzyło się na początku kadencji czyli skok jeśli chodzi o płacę dla rodzin zastępczych zawodowych w powiecie płońskim zamiast ustawowych 2 tys. ponad dwa razy więcej aczkolwiek w tych realiach gospodarczych, inflacyjnych należałoby rozważyć podwyżkę i będziemy o tym na zarządzie rozmawiać” – dodaje Starosta.


„My rodziną zastępczą jesteśmy od 2017 roku. Wcześniej byliśmy rodziną zaprzyjaźnioną z Domem Dziecka i przyjmowaliśmy od 2014 dzieci na dni wolne, na wakacje, ferie. To było dla nas taką podstawą, żeby sprawdzić, czy damy radę, bo to są jednak ogromne emocje. I czy damy radę zająć się dziećmi nie swoimi. Sprawia nam to ogromną satysfakcję, kiedy widzimy, że nasze dzieciaki kwitną, zmieniają się, robią duże postępy i rozwojowe i emocjonalne. A ponieważ uchodziliśmy za jedną z wzorcowych niezawodowych rodzin zastępczych zaproponowano nam, żebyśmy założyli Rodzinny Dom Dziecka, a skoro zajmujemy się dziećmi to im większa liczba dzieci tym większa przyjemność. W tej chwili mamy pod opieką piątkę dzieci, plus szósta nasza biologiczna córka” – wyjaśniają Państwo Magdalena i Mirosław Wacko z gminy Załuski.

Powrót na początek strony