Podpisana umowa na pierwsze w powiecie płońskim Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Karolinowie

Dnia 12 września br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie podpisana została umowa przez Starostę Płońskiego Elżbietę Wiśniewską, Wicestarostę Krzysztofa Wrzesińskiego przy kontrasygnacie Skarbnik Anetty Klimkiewicz o wartości 2 706 274,03 złotych.

Starosta i wojewoda mazowiecki podczas podpisywania umowy.

Przedmiotem zadania jest budowa i wyposażenie Centrum jest projektowane w miejscowości Karolinowo, w gminie Nowe Miasto. Planowane do utworzenia Centrum o powierzchni całkowitej 496,62 m² zapewniało będzie pobyt 20 osobom niepełnosprawnym z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, w tym 18 osobom na pobyt dzienny i 2 osobom na pobyt całodobowy.

Uczestnikom przyznane będą usługi pobytu dziennego i zamieszkiwania całodobowego z zapewnieniem wyżywienia. Ponadto w Centrum przewiduje się świadczenia innych form wsparcia w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz usługi rehabilitacyjne. Ponadto planowane do utworzenia sale pozwolą uczestnikom na rozwój pasji i zainteresowań, zaznajomienie się z codziennymi czynnościami życiowymi, wspólnym przygotowywaniem posiłków oraz formami spędzania wolnego czasu.
Projekt zakłada zagospodarowanie terenu, zieleń i małą architekturę, w zakresie niezbędnym do funkcjonowania centrum.

Teren dookoła budynku zostanie przystosowany na potrzeby uczestników, planuje się postawienie ławek i stolików przy których uczestnicy będą mogli spędzać czas wolny. Dodatkowo planuje się utworzenie kilku rabatek, gdzie uczestnicy będą mogli realizować prace ogrodnicze – np. sadzić i pielęgnować warzywa, owoce i kwiaty. Teren wokół budynku zostanie wyodrębniony dla uczestników Centrum opiekuńczo – mieszkalnego.

Dzięki utworzeniu przestrzeni dla mieszkańców i zagospodarowaniu terenu wokół budynku mieszkańcy będą mogli spacerować, podejmować się drobnych prac ogrodniczych, a także obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie w związku ze zmianami pór roku. Teren ten będzie pełnił głównie funkcję relaksacyjną. Ponadto działania te będą sprzyjały integracji uczestników, a także zachęcą do wspólnego działania przy rozwijaniu pasji i zainteresowań.  Wnioskodawca w ramach projektu planuje zakup wyposażenia obiektu.
Termin realizacji zadania do 29.02.2024 r.

Zdjęcia z podpisania umowy: Mazowiecki Urząd Wojewódzki.