Marsz Milczenia

14. Marsz Milczenia upamiętniający likwidację płońskiego getta w 1942 roku, wyruszył z rynku. Powiat Płoński podczas uroczystości reprezentowali: Elżbieta Wiśniewska Starosta Płoński, Przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego Dariusz Żelasko, Dariusz Brzeziński - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku, insp. Jarosław Brzozowski - Komendant Powiatowy Policji w Płońsku.

Duża grupa osób ubranych na czarno maszeruje przez park, w tle widać drzewa w jesiennych kolorach.
W uroczystościach, które rozpoczęły się w rynku miasta, wzięli udział: dyrektor departamentu kultury Ambasady Izraela w Polsce Mateusz Pigoń, rabin Icchak Rapoport z Warszawskiej Gminy Żydowskiej, władze miejskie, powiatowe, przedstawiciele instytucji, nauczyciele oraz młodzież szkolna.
Uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta do dworca PKP, miejsca ostatniej drogi płońskich Żydów wywiezionych do obozów zagłady. Odegrano hymn Izraela oraz hymn Polski, wysłuchano wystąpienia burmistrza miasta oraz zaproszonych gości.
Modlitwę ekumeniczną za zmarłych poprowadzili: rabin Icchak Rapoport oraz rabin Icchak Rapoport oraz ks. dziekan Janusz Rumiński, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Płońsku.
Fragmenty wspomnień z płońskiego getta i zapiski przedstawiła młodzież z I LO im. H. Sienkiewicza w Płońsku.
"Przychodzimy na Marsz aby oddać hołd i przypomnieć tę bolesną kartę historii dla mieszkańców powiatu płońskiego, ale także by pamiętać, że wezwanie "nigdy więcej wojny" powinno być wyrazem świadomości i odpowiedzialności przywódców w szukaniu pokojowych rozwiązań konfliktów na świecie i odwagi obywateli w przeciwstawianiu się złu wokół nas. Oddajmy hołd poległym, mieszkańcom Płońska i powiatu. Pielęgnujmy historyczną pamięć, także tą lokalną o różnorodności kulturowej naszego miasta i regionu. I uczmy nasze dzieci pokoju, wzajemnego zrozumienia, by móc zostawić im ten świat lepszym” – apelowała Starosta Elżbieta Wiśniewska.
Pierwsze transporty ludności żydowskiej z płońskiego getta zorganizowano pod koniec października 1942 roku. Ostatni pociąg odjechał w połowie grudnia. Szacuje się, że w samym obozie koncentracyjnym w Auschwitz hitlerowcy wymordowali sześć tysięcy obywateli Płońska pochodzenia żydowskiego.
Organizatorami uroczystości byli: Urząd Miejski w Płońsku, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku.