Informacja UOKiK

Powiatowy Rzecznik Konsumentów informuje, że 27.04.2020 r. Prezes UOKiK, po przeprowadzeniu wszczętego z urzędu postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, wydał wobec GetBack S.A Decyzję nr DOZIK-4/2020.

Ilustracja do artykułu UOKIK_01.jpg

Prezes UOKiK uznał, że spółka dopuszczała się nieuczciwych praktyk rynkowych przy oferowaniu i sprzedaży obligacji korporacyjnych. Zarzuty dotyczyły wprowadzania konsumentów w błąd.

- Przedstawiciele spółki sugerowali konsumentom, że inwestycje w obligacje GetBack są bezpieczne, a utrata zainwestowanych środków jest mało prawdopodobna;

- Podczas oferowania obligacji konsumenci byli zapewniani, że sytuacja finansowa spółki jest stabilna;

- Oferta jest skierowana tylko do wybranych i ograniczona w czasie.

Decyzja jest nieprawomocna i spółka może odwołać się do sądu. W momencie uprawomocnienia się tej decyzji będzie ona stanowiła prejudykat dla sądów i  może ułatwić dochodzenie przez konsumentów ich indywidualnych roszczeń cywilnoprawnych.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16378