II etap powiatowych ćwiczeń obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego

Ilustracja do artykułu IMG_0016.JPG

W dniu 28 września br. odbył się II etap powiatowych ćwiczeń obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego pod kryptonimem „PARYŻ – KUCHARY 2017”.

W ramach II etapu ćwiczeń przeprowadzono epizod praktyczny nt. „Organizacja współdziałania służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu podczas prowadzenia akcji ratowniczej po zaistniałej katastrofie komunikacyjnej oraz jej następstwach: uwolnieniu substancji ropopochodnych i pożarze lasu” oraz konferencję końcową ćwiczeń.

Epizod praktyczny został przeprowadzony na terenie Leśnictwa Paryż.

W scenariuszu ćwiczeń przewidziano, że w miejscowości Rzy w lesie dochodzi do zderzenia samochodu osobowego z autocysterną. W wyniku tego zdarzenia przedział silnikowy i przedział pasażerski w samochodzie osobowym zostaje objęty pożarem. Pięć osób podróżujących pojazdem wychodzi o własnych siłach. Osoby te doznają poparzeń I i II stopnia, są przytomne. Samochód ciężarowy (autocysterna o pojemności 13 m3 przewożąca olej napędowy) chcąc uniknąć zderzenia z samochodem osobowym wypada z drogi i uderza w drzewo. W wyniku czego dochodzi do rozszczelnienia autocysterny na płaszczu zbiornika i zaworze spustowym. Ogień z objętego pożarem samochodu rozprzestrzenia się na poszycie lasu, a następnie w wyniku podmuchu wiatru pożar rozprzestrzenia się na młodnik i poszycie znajdujące się po dwóch stronach drogi leśnej. Front pożaru przesuwa się w kierunku drogi powiatowej nr 1247 Nowe Miasto – Paryż.

W działaniach ratowniczych wzięły udział:

• 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej;
  • 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych;

(w sumie 75 strażaków z KP PSP oraz OSP)

• dwa patrole ruchu drogowego i jeden patrol prewencji Komendy Powiatowej Policji;
  • dwa zespoły Ratownictwa Medycznego;
  • funkcjonariusze straży leśnej oraz sekcja straży pożarnej Nadleśnictwa Płońsk

Epizod praktyczny obserwowali oraz wzięli udział w konferencji końcowej ćwiczeń:

• Kierownik Ćwiczeń-Starosta Płoński – Andrzej Stolpa
  • szefowie powiatowych służb, inspekcji i straży,
  • kierownictwo Nadleśnictwa Płońsk
  • dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu,
  • naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Płońsku,
  • burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu płońskiego,

oraz zaproszeni goście:

• mjr Maciej Cieślak – przedstawiciel 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej
  • ppłk Marek Kowalski – Dyrektor Aresztu Śledczego w Płońsku
  • Michał Głowacki – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Ciechanowie

Podsumowując ćwiczenia, Starosta Płoński Andrzej Stolpa, pozytywnie ocenił działania służb i straży podczas prowadzenia akcji ratowniczej w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia i środowiska oraz podkreślił dobre przygotowanie i wysoki poziom wyszkolenia sił ratowniczych biorących udział w powiatowych ćwiczeniach obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego p.k. „PARYŻ – KUCHARY 2017”.