Delegacja z Chin u Starosty Płońskiego

28 sierpnia Starosta Płoński Andrzej Stolpa gościł delegację z chińskiej prowincji Gui Zhou. Tematem spotkania była ochrona środowiska i gospodarka odpadami

Ilustracja do artykułu DSC_0058.JPG

8. osobowej delegacji przewodniczył Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska prowincji Gui Zhou. Chińczycy byli zainteresowani w jaki sposób organizujemy zbieranie i przetwarzanie odpadów, jakie technologie stosujemy, w jaki sposób sprawowana jest kontrola nad gospodarką odpadami, czy samorządy dofinansowują odbiór odpadów, co z osobami, które nie wnoszą opłaty za odbiór śmieci, bo ich na to nie stać?

Na te i inne pytania odpowiadali: prezes PGK Sp. z o.o. w Płońsku Dariusz Matuszewski, Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Alina Braulińska oraz inspektor tego wydziału Jarosław Rusztejko.

Starosta Stolpa zwrócił uwagę, że choć przedsiębiorstwa gospodarki odpadami funkcjonują przy samorządach, to kontrole nad nimi sprawuje Inspekcja Ochrony Środowiska. Naczelnik Braulińska dodała, że w zakresie gospodarki odpadami decyzje wydają gmina, powiat i marszałek województwa, a za działanie bez zezwolenia lub nieprzestrzeganie warunków działalności są bardzo wysokie, milionowe wręcz kary. Prezes Matuszewski dość szczegółowo opisał technologie stosowane w płońskim PGK dotyczące uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Mówił o dużym nacisku na odzyskiwanie surowców z odpadów, gdyż w UE może być tylko spalonych do 30% wszystkich odpadów. Reszta musi być albo przetworzona, albo zutylizowana i składowana. Wspomniał też o systemie segregacji odpadów, który w Płońsku jest coraz częściej stosowany.

Delegaci serdecznie podziękowali za zorganizowanie tego spotkania, które było dla nich bardzo ciekawe, gdyż w Chinach prywatyzacja takich przedsiębiorstw jak płońskie PGK dopiero raczkuje. Starosta podsumował spotkanie, że tak naprawdę będziemy mogli dopiero mówić o ochronie środowiska, kiedy stworzymy surowce ulegające całkowitemu rozkładowi.