Chińczycy z wizytą w powiecie płońskim

28 listopada w płońskim starostwie gościła 6. osobowa delegacja z Chin.

Ilustracja do artykułu DSC_0022.JPG

Delegacja przyjechała z prowincji Jiangsu na południu Chin (Inspektorat Zasobów Strategicznych prowincji Jiangsu) zrobić swoisty rekonesans możliwości współpracy gospodarczej w powiecie płońskim. Spotkanie odbyło się z udziałem starosty Andrzeja Stolpy, wicestarosty Anny Dumińskiej -Kierskiej i prezesa Płońskiej Izby Gospodarczej Mariana Serwacha. Starosta przedstawił jakiego rodzaju firmy działają na terenie naszego powiatu, jakie przeważają u nas uprawy, hodowle i produkcje rolne. Chińczycy byli, przede wszystkim, zainteresowani produkcją żywności i jej importem. Głównie chodzi o pszenicę, ale też mleko, świeże owoce i warzywa. Dopytywali o możliwości transportowe, dostęp do kolei, lotniska, czy statków, a także o możliwość zakupu czy dzierżawy ziemi. Niestety, problemem są procedury, które nie są do końca doprecyzowane przez nasze kraje i które utrudniają bezpośrednią współpracę.

Podsumowując krótkie spotkanie Starosta podkreślił, iż mimo, że jako administracja nie zajmujemy się pośrednictwem handlowym, to na pewno pomożemy w kontaktach. Podobnie, współpracę w tym zakresie zaoferował szef Płońskiej Izby Gospodarczej.