Będziemy szukać środków na budowę dróg

22 listopada wicestarosta Krzysztof Wrzesiński spotkał się z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Płońsku Marcinem Piechockim w sprawie stanu przygotowań do zimowego utrzymania dróg oraz planów inwestycji drogowych na przyszły rok.

Ilustracja do artykułu DSC_0089.JPG

Głównym zadaniem Powiatowego Zarządu Dróg w zakresie zimowego utrzymania jest zachowanie przejezdności dróg. Budżet na cały sezon zimowy wynosi 500 tyś zł. Jest on głównie przeznaczony na materiały do uszorstniania jezdni oraz usługi odśnieżania. Pełna informacja na temat stanu przygotowań do zimy będzie przedstawiona na najbliższym posiedzeniu zarządu powiatu.

Co do inwestycji planowanych w przyszłym roku, to wicestarosta wskazał w rozmowie kilka możliwości ich finansowania. Wspomniał o nowej Ustawie Fundusz Dróg Samorządowych z 23 października 2018r, z którego będzie można skorzystać w przyszłym roku oraz środkach finansowych z budżetu Województwa Mazowieckiego. Jak zapewnił dyrektor Piechocki, do Zarządu Województwa Mazowieckiego, będziemy w przyszłym roku wnioskować o dofinansowanie do przebudowy drogi Wychódźc – Miączynek, która ma już skompletowaną całą dokumentację. Z tych funduszy można by również skorzystać przy przebudowie drogi Raszewo-Radzikowo. W przyszłym roku planowane jest także wykonanie dokumentacji na drogi: Drożdżyn – Wycinki (gmina Sochocin) oraz Trębki – Kamienica – Strzembowo  (gmina Załuski), które wymagają pilnej interwencji. Planowany jest również remont drogi Szymaki – Jarocin – Sokolniki (gmina Baboszewo) oraz drogi Joniec – Sochocin (gmina Sochocin). Prawdopodobnie na jesieni przyszłego roku, po uzyskaniu wszelkich pozwoleń na budowę, będzie wykonany półkilometrowy chodnik w Kamienicy. Sztandarową inwestycją drogową powiatu w przyszłym roku będzie przebudowa drogi Zaborowo-Naruszewo, która otrzymała w tym roku ponadmilionowe dofinansowanie w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Dyrektor Piechocki zwrócił również uwagę na fundusze z tzw. rezerwy mostowej, gdzie można pozyskać środki na przebudowę mostów oraz dróg dojazdowych do nich. Tutaj kwalifikowałyby się dwa mosty na rzece Wkrze: w ciągu drogi Sochocin-Malużyn i w Jońcu. Most w Jońcu był w tym roku remontowany, ale wymaga on całkowitej przebudowy, co może kosztować nawet 20 mln zł.

Nie będzie łatwo, ale będziemy szukać środków na budowę dróg w naszym powiecie. Myślę, że przy dobrej współpracy z gminami oraz przy udziale środków z różnych programów uda nam się zrealizować to zadanie  - podsumował spotkanie wicestarosta Krzysztof Wrzesiński.

Powrót na początek strony