Apel

Starsze osoby są najczęściej ofiarami wyłudzeń i kradzieży. W związku z niepokojącymi sygnałami, jakie do nas docierają w tym zakresie, mamy do Państwa apel - ROZMAWIAJMY. W szczególności chcielibyśmy prosić o rozmowy z seniorami - Waszymi Rodzicami, Dziadkami i Sąsiadami.

Ilustracja do artykułu rozmowa ze starszym człowiekiem.jpg

Prosimy Państwa o to, gdyż jesteście najpewniejszą i najszybszą drogą dotarcia do Emerytów i Rencistów (zwłaszcza, że będziecie ich odwiedzać przy okazji Dnia Babci i Dziadka). Osoby te często nie mają przecież Facebooka, e-maila, wybiórczo oglądają programy informacyjne. A zależy nam na tym, by do jak największej ilości osób w wieku 60+ poniższa informacja dotarła.

W ostatnich latach wiele słyszymy o tym, że ofiarami wyłudzeń i kradzieży padają osoby starsze. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że są one mniej poradne od nas, bardziej naiwne. Świat zmienia się dla nich za szybko, nie nadążają z przyswajaniem nowych informacji. Nieprawdopodobne jest dla nich to, że ktoś, chcąc ich oszukać, może powoływać się na ich rodzinę, na nieszczęście lub robić to pod pretekstem szukania  „pomocy”. W swojej chęci niesienia pomocy Państwu i Waszym dzieciom, w chęci czucia się dla innych ważnym i potrzebnym, osoby starsze często padają ofiarami wyłudzeń tzw. „na wnuczka”, „na syna” itp.

Stąd nasza prośba - rozmawiajcie Państwo - najczęściej jak się da - z Waszymi rodzicami, Dziadkami i Sąsiadami - nawet jeśli wydaje Wam się, że informacje o zagrożeniach do nich docierają i są oni ich świadomi. Umawiajcie się na to, jak będziecie się z nimi kontaktować, jeśli będziecie potrzebować pomocy, umawiajcie się na to, jak konkretnie mają postępować, gdy ktoś powołuje się na Was i Wasze „nieszczęście”. Umawiajcie się, jak mają sprawdzać informacje uzyskiwane od innych, zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc pieniężną czy wpuszczenie do domu. Rozmawiajcie z sąsiadami Waszych Rodziców i Dziadków, aby zwracali uwagę na to, co się z nimi dzieje, czy nie odwiedza ich ktoś obcy.

Dlatego jeszcze raz prosimy Państwa o rozmowę ze swoimi bliskimi, aby ochronić ich przed niepotrzebnym stresem i stratami.

Starostwo Powiatowe w Płońsku

Centrum Zdrowia „Szansa” w Płońsku