101. Rocznica Odzyskania Niepodległości

Kolejny raz mieszkańcy Płońska i powiatu płońskiego spotkali się aby wspólnie świętować dzień odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ilustracja do artykułu 11 listopada święto odzyskania niepodległości.JPG

,,Udało się, 1919 rok był rokiem wykorzystanych szans. (…) Była to w dużej mierze zasługa mądrych polityków. Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty. (…) Mimo różnic i sympatii lub antypatii potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: Niepodległości. (…) Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku wolności. To wielka sprawa, umieć się wznieść ponad to co dzieli i szukać tego, co łączy, co jest naprawdę ważne, wspólne, kochane…Połączyła ich OJCZYZNA i dobro publiczne. Przesłanie dla nas współczesnych jest aż nazbyt czytelne, podobnie jak analogie, także te na poziomie lokalnym''- Fragment przemówienia Elżbiety Wiśniewskiej - Starosty Płońskiego podczas uroczystości z okazji .11.11.2019r.