Zagrożenia okresu zimowego

Zadbajmy o własne bezpieczeństwo podczas okresu zimowego.

grafika dotycząca zagrożeń zimowych

CZAD "CICHY ZABÓJCA"

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu.

W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.

Dla własnego bezpieczeństwa rekomenduje się zabezpieczenie mieszkań czujkami wykrywającymi tlenek węgla w powietrzu.

Prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych co najmniej raz w roku.

Dodatkowo w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku;
  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

  • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
  • użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
  • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
  • nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej,
  • zainstalować w domu czujkę czadu (tlenku węgla), która ostrzeże nas przed wystąpieniem trującego gazu w powietrzu (głośnym alarmem).

WYCHŁODZENIE

Niska temperatura, może prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest silny wiatr, który w połączeniu z temperaturą tylko nieco powyżej 0 stopni C, może mieć taki sam skutek jak powietrze o temperaturze kilkunastu stopni C poniżej 0 w bezwietrzny dzień.

Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, zachowaj szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodź na lód. Chcąc jeździć na łyżwach korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie, ponieważ lód nie jest jednakowo gruby na całej powierzchni i może się załamać pod twoim ciężarem.

Na działanie niskich temperatur szczególnie narażone są osoby bezdomne oraz starsze osoby mieszkające samotnie. Dlatego nie przechodźmy obojętnie obok ludzi śpiących na przystankach czy ławkach. Reagujmy, gdy mamy informację o osobach nocujących w nieogrzewanych altankach, pustostanach, czy innych budynkach, które nie zapewniają bezpiecznego schronienia. Zadbajmy także o starszych sąsiadów, którzy podczas zimowych dni mogą potrzebować naszej pomocy.

OBOWIĄZEK ODŚNIEŻANIA

Okres zimowy niesie ze sobą wiele zagrożeń takich jak zatrucia czadem i pożary ale również takich które są związane z niskimi temperaturami, zaspami śnieżnymi, zamarzniętymi akwenami wodnymi czy oblodzonymi drogami.

Padający mokry śnieg przypadku obniżenia się temperatury szybko może zamienić się w lód. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu, jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu nawet 900 kg. Takie obciążenie konstrukcji budynku może doprowadzić do jej naruszenia a nawet zawalenia się budynku.

Pamiętajmy !!!

Zalegający śnieg i sople lodu należy usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu.

Zatrucie czadem (tlenkiem węgla) oraz śmierć w wyniku wychłodzenia – to najpoważniejsze zagrożenia, jakie niesie ze sobą zima. Dlatego, aby uniknąć zagrożenia, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, a gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy nie bójmy się reagować!

Telefon pod numer alarmowy 112, na policję 997 czy do straży miejskiej 23 663 13 20, 23 662 26 93 może uratować komuś życie.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płońsku


godziny pracy: pon - pt 8.00-16.00
tel. (23) 662 99 52, fax (23) 663 24 23
e-mail: zarzadzaniekryzysowe@powiat-plonski.pl

Soboty, niedziele i święta
tel. (23) 652 75 97, fax (23) 653 30 04
tel. kom. 604 209 998
tel. alarmowy 112
e-mail: plonsk@mazowsze.straz.pl

całodobowy telefon alarmowy 602 254 720

logo pczk

Powrót na początek strony