Uwaga! Zanieczyszczona woda w rzece Wiśle

Ilustracja do artykułu ścieki.jpg

W związku z wystąpieniem awarii kolektora ściekowego w m. st. Warszawa, od dn. 28 sierpnia od godz. 8:00 wypuszczane są ścieki nieoczyszczone do rzeki Wisły. Na chwilę obecną nie stanowi to zagrożenia epidemiologicznego dla środowiska. Wszystkie służby odpowiedzialne za neutralizację zagrożenia pracują. Na bieżąco prowadzony jest monitoring jakości wody.

Na podstawie informacji szacunkowej przygotowanej przez IMGW określanej na podstawie średnich prędkości przepływu na rzece Wiśle, początek fali zanieczyszczeń spodziewany będzie w miejscowościach wymienionych poniżej po następującym czasie od rozpoczęcia wypuszczania ścieków (tj. od godz. 8.00):

Wodowskaz:                 czas (h)

Modlin                25,98

Wyszogród          45,16 (tj. godz. 05:16 30 września br.)

Dane te są jedynie szacunkowe i ze względu na dynamiczną sytuację hydrologiczną, prędkość przepływu może się zwiększyć i zanieczyszczenia mogą zacząć pojawiać się wcześniej niż założono.

Z powyższej prognozy wynika, że zanieczyszczenia dotrą Wisłą do gminy Czerwińsk nad Wisłą w godzinach nocnych 29/30 września br.

ALERT RCB

Główny Inspektor Sanitarny apeluje:

unikaj w kąpieli i sportów wodnych w Wiśle od Warszawy do Gdańska. Nie pij i nie używaj do mycia wody z rzeki.

Poniżej zamieszczamy komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płońsku.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płońsku

godziny pracy: pon - pt 8.00-16.00