Bezpieczne Wakacje 2021

Bezpieczne Wakacje 2021.jpg

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS WAKACJI DLA MŁODZIEŻY I NIE TYLKO

Wakacje to czas odpoczynku, przerwy od zajęć szkolnych, jednak musicie uważać na niebezpieczeństwa i zagrożenia.

Spędzając wakacje w swoim miejscu zamieszkania zwracaj uwagę na zagrożenia, które mogą Cię spotkać:

• Pozostając samemu w miejscu zamieszkania obchodź się ostrożnie ze sprzętami elektrycznymi i gazowymi.
  • Zawsze informuj swoich opiekunów o tym gdzie i z kim przebywasz.
  • Na zabawy wybieraj bezpieczne miejsca, z dala od, np. jezdni, torów kolejowych, placów budowy.
  • Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze, czy deskorolce nie traktuj jezdni jako placu zabaw.
  • Zachowaj rozsądek w przypadku ekstremalnych pomysłów Twoich kolegów.
  • Zachowaj ostrożność w kontakcie z osobą „obcą”, np. nie przyjmuj od niej żadnych prezentów.
  • Nie zatrzymuj się przy „obcym”, jeżeli w pobliżu nie ma innych osób i nie wsiadaj do „obcego” samochodu.
  • Pomagając w pracach polowych zachowaj szczególną ostrożność podczas wykorzystywania maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem.

Gdy korzystasz z Internetu pamiętaj o ważnych zasadach:

• Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie masz pewności z kim naprawdę korespondujesz. Z komunikatorów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym.
  • Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
  • Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
  • Nie podawaj swoich danych osobowych.
  • Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, umieścisz jakieś zdjęcia- utrata prywatności może mieć dla Ciebie przykre konsekwencje!
  • Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
  • Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami.

Wypoczywając nad wodą:

• Przed korzystaniem z kąpieli koniecznie zapoznaj się z regulaminem obowiązującym na danym akwenie.
  • Korzystaj z kąpielisk strzeżonych przez ratowników, w miejscach o odpowiedniej głębokości.
  • Nie przeceniaj swoich możliwości - Twoje ryzykowne zachowanie - „popisywanie się”, może skończyć się tragicznie.
  • Nie skacz do nieznanej wody.
  • Unikaj pływania po obfitym posiłku.
  • Posługuj się tylko sprawnym sprzętem pływającym.
  • PAMIĘTAJ! Dzieci poniżej 7 roku życia korzystają z kąpieli tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.

W trakcie wypoczynku, gdy wybierasz się na szlak turystyczny, pamiętaj

• Zwróć uwagę na prognozę pogody, zabezpiecz się w odpowiednie ubranie, sprzęt oraz jedzenie.
  • Zapoznaj się z planowaną trasą, zabierz mapę i telefon komórkowy z dobrze naładowaną baterią, aby w razie potrzeby wezwać pomoc.
  • Wybieraj szlak turystyczny dostosowany do Twoich umiejętności i aktualnych możliwości.
  • Przemierzaj trasę wyłącznie po określonych, oznakowanych ścieżkach.

Bezpieczeństwo w lesie:

• Nie rozpalaj ogniska w lesie!!!
  • Nie oddalaj się od rodzica, opiekuna, nie schodź ze szlaku.
  • Uważaj na zwierzęta ponieważ mogą być nosicielami wścieklizny.
  • Nie pozostawiaj za sobą śmieci.
  • Nie hałasuj!!!

Telefony alarmowe do służb ratunkowych:

• Straż Pożarna – 998/112
  • Policja – 997/11
  • WOPR - +48 601 100 100
  • TOPR – +48 601 100 300, +48 18 20 63 444
  • GOPR – +48 601 100 300
  • Europejski Numer Alarmowy - 112
  • STRAŻ GMINNA / MIEJSKA – 986

116 111 infolinia telefoniczna, która służy dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony
800 080 222 całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

APELUJEMY RÓWNIEŻ O ROZWAGĘ, ABY NIE POZOSTAWIAĆ DZIECI I ZWIERZĄT W SAMOCHODACH PODCZAS UPAŁÓW!!!

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płońsku

godziny pracy: pon - pt 8.00-16.00