Powiatowy Rzecznik Konsumentów informuje, że Prezes UOKiK nałożył 3,5 mln zł kary na Spółkę Dr Smile.

Grafika PRPK dr smile.png

Spółka oferowała konsumentom korektę wad zgryzu poprzez stosowanie wyprodukowanych na zamówienie, spersonalizowanych nakładek prostujących zęby. Z uwagi na fakt dostosowania nakładek do potrzeb konkretnego konsumenta produktu nie można było zwrócić.

UOKiK zarzucił Spółce nieprawidłowości w procesie zawierania umowy – niepotwierdzanie umów na trwałym nośniku oraz stosowanie klauzuli abuzywnej. Konsultanci Spółki mieli wykorzystywać presję czasu i techniki manipulacyjne namawiając konsumentów do natychmiastowego podpisania umowy.

Prezes UOKiK przeprowadził dwa postępowania : w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów oraz stosowania niedozwolonych postanowień w umowach. Oba postępowania zakończyły się wydaniem decyzji i nałożeniem kar (łącznie 3,5 mln zł).  Decyzje nie są prawomocne.

Szczegóły: https://uokik.gov.pl/blisko-35-mln-zl-kary-dla-dr-smile