Zapraszamy na Północne Mazowsze


    Ziemia Płońska to tradycyjne mazowieckie wierzby, lasy pełne zwierza i leśnego runa, brzozowe zagajniki i polne drogi, czyste rzeki i rezerwaty przyrody, tereny nie zdobyte jeszcze przez globtroterów.
    W spokojny krajobraz, zmącony lekko wiatrem w łanach zbóż, wplata się bogata historia tej ziemi.
    To tutaj, w Potyrach, w gm. Naruszewo, znajduje się najstarszy w Europie grób konia na cmentarzu amfor kulistych z okresu neolitu.
    W czerwieńskim klasztorze zatrzymał się na popas król Jagiełło, gdy zdążał z armią pod Grunwald.
    W 1595r w Sarbiewie, w gm. Baboszewo urodził się ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski -poeta, teoretyk literatury, filozof, którego papież Urban VIII uhonorował Wieńcem Laurowym, najwyższym odznaczeniem dla poetów tamtych czasów, porównywalnym dziś z Nagrodą Nobla.
    W Poświętnem, Henryk Sienkiewicz napisał swoją pierwszą powieść "Ofiara".
    W Płońsku pracował dr Walery Jędrzejewicz, światowej sławy astronom, a potem kontynuował jego pracę doktor Leon Rutkowski - lekarz, wielki społecznik, pozytywista i działacz niepodległościowy.
    W 1886r przyszedł tu na świat Dawid Ben Gurion - założyciel i pierwszy premier państwa Izrael.
    Historia Ziemi Płońskiej widoczna jest na każdym kroku. Mówi o niej przydrożny krzyż choleryczny, dworek, kapliczka, pomnik, kościół. Jest ich wiele - symboli wieków.

Zapraszamy do odwiedzenia Płońska i naszej ziemi. Znajdziecie tu Państwo miłych i gościnnych gospodarzy, szczerych i otwartych ludzi, piękne krajobrazy.


Do zobaczenia na Ziemi Płońskiej          


 

  Strona powstała dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Mazowieckiego.