Uwaga! Zagrożenie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI-ptasia grypa)

Ilustracja do artykułu HPAI.jpg

Mając na uwadze sezon jesienno-zimowy i związane z tym migracje ptaków dzikich, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płońsku zwraca się z prośbą o informowanie Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej o każdym podejrzeniu wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, w tym również takiego, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ewentualne wystąpienie choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu się, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji tj. lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz.

W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:

- zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie;

- spadek dziennej produkcji jaj;

- spadek przyjęcia paszy lub wody;

- objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

W załączeniu ulotka informacyjna dla hodowców drobiu.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płońsku

godziny pracy: pon - pt 8.00-16.00